نکات ایمنی که هنگام خرید یک سایت باید رعایت کنید

admin
آبان ۲۲, ۱۳۹۸

خرید یک کسب و کار آنلاین با خرید یک وب سایت به تنهایی متفاوت است. وقتی شما یک کسب و کار را می خرید، محصولات آن، مشتریان، روش های بازاریابی، شبکه های اجتماعی، درآمد و ارتباطات آن را نیز خریداری می کنید. هر چقدر پکیجی که خریداری می کنید بزرگتر باشد، باید دقت بیشتری به خرج داده و به نکات ایمنی بیشتری توجه کنید تا اسیر کلاه برداری بعضی فروشندگان نشوید!

اگر اولین بار است که می خواهید یک کسب و کار آنلاین خریداری کنید و در پی یافتن چگونگی آن هستید، باید بدانید که خرید یک کسب و کار آنلاین مشابه خرید یک کسب و کار آفلاین است. تفاوت خرید یک رستوران با خرید زمین رستوران را در نظر بگیرید. وقتی شما می خواهید کل یک رستوران را بخرید، دستور غذا ها، پرسنل و روش های تجارت آن را هم علاوه بر زمین رستوران دریافت می کنید.

در مورد یک کسب و کار آنلاین، وب سایت همان ساختمان است و کسب و کار آنلاین همان رستورانی است که در آن ساختمان برقرار شده است. فرصت برای کلاه برداری در فروش یک کسب و کار آنلاین خیلی بیشتر از یک وب سایت تنها است. در این مقاله می خواهیم نکاتی را با هم بررسی کنیم که با رعایت آنها بتوانید با امنیت بیشتری کسب و کار های آنلاین مورد نظرتان را جایگزین کنید.


به اسکرین شات ها اعتماد نکنید

یکی از ساده ترین روش های فریب هرکس در فضای آنلاین ارسال اطلاعات به او به شکل اسکرین شات است. از این فریب برای ارسال هر نوع اطلاعاتی می شود استفاده کرد. فروشنده ممکن است از درآمد خود، بازدید، تعداد فروش و … اسکرین شات تهیه کرده و برای شما ارسال کند. اسکرین شات ها را می توان به سادگی با فوتوشاپ ویرایش کرد و از آنجایی که در ابتدای کار معمولاً اطلاعات فقط به صورت اسکرین شات برای شما ارسال می شود باید در نظر داشته باشید که فقط بر اساس این اسکرین شات ها تصمیم به خرید یک کسب و کار نکنید.


دسترسی به گوگل آنالیتیکز

قبل از اینکه تصمیم به خرید یک کسب و کار آنلاین بگیرید بهتر است از فروشنده دسترسی به گوگل آنالیتیکز را درخواست کنید. این تنها راهی است که می توانید متوجه شوید که بازدید سایت واقعاً چقدر است. علاوه بر آن، می توانید اطلاعات دیگری که گوگل آنالاتیکز در اختیارتان قرار می دهد را هم بررسی کنید. مثل نوع مشتریانی که از وب سایت بازدید می کنند، زمانی که در روز در سایت می گذرانند و … .

اگر فروشنده ی کسب و کار از دادن دسترسی به گوگل آنالاتیکز امتناع ورزید، احتمالاً چیزی برای پنهان کردن دارد. همیشه به گرفتن دسترسی کامل به گوگل آنالاتیکز اصرار کنید و از خریدن وب سایت هایی که این اجازه را به شما نمی دهند صرف نظر کنید.


مالکیت معنوی

همانطور که قبلاً گفتیم وقتی شما یک کسب و کار آنلاین را می خرید همه ی متعلقات آن را هم با آن خریداری می کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که همه ی مالکیت معنوی لازم برای ادامه حیات کسب و کار را دریافت می کنید. ممکن است بعضی حقوق معنوی حیاتی کسب و کار به همراه آن به شما داده نشود.

خرید چنین وب سایتی مثل خرید رستورانی است که فروش بالای آن به خاطر دو نوع غذای خاص در منو است اما دستور پخت آن دو غذا در پکیج فروش قرار داده نشده است.


درآمد همان سود خالص نیست

وب سایت های با درآمد بالا ممکن است هزینه های پنهان زیادی داشته باشد که فروشنده به شما نگفته است. حتی اگر درآمد خیلی بالا باشد، باز هم ممکن است سود خالص منفی باشد. شما باید حتماً از تمام مخارج سایت اطلاع پیدا کنید. اطلاعاتی که در اینجا اهمیت دارد شامل هزینه هاستینگ، هزینه برون سپاری ها، و حقوق ماهانه پرسنل می شود. اگر در این مورد دقیق نباشید ممکن است کسب و کاری را خریداری کنید که فقط ضرر می کند.


آیا وب سایت در حال رشد هست؟

بررسی کنید که وب سایت مورد نظر شما حتماً در حال رشد باشد. اگر یک کسب و کار موفق برای فروش گذاشته شده است ممکن است به این دلیل باشد که شروع به پس رفت کرده است. حتی اگر یک کسب و کار در حال حاضر سود دهی دارد ممکن است در طول چند سال شروع به ضرر دهی کند. اگر کسب و کار در حال رشد است، بررسی کنید که چه عواملی باعث رشد این کسب و کار می شوند و آیا می توانید انتظار داشته باشید که این رشد ادامه داشته باشد یا خیر. اگر در حال رشد نیست هم این عوامل را بررسی کنید، شاید شما بتوانید روزنه ای در سایت پیدا کنید که با تغییر آن، کسب و کار راکد را به سود دهی برسانید. اگر پس از بررسی دیدید که نمی توانید رشد این کسب و کار آنلاین را حفظ کنید، بهتر است آن را خریداری نکنید.


حرف آخر

هنگام خرید یک کسب و کار آنلاین، معامله را با همان دقتی انجام دهید که برای خرید یک کسب و کار آفلاین دارید. فریب ها و کلاه برداری های اینترنتی با آفلاین متفاوت است. مراقب باشید! هم در مورد کسب و کاری که قصد خرید آن را دارید و هم در مورد فروشنده تحقیق کنید. اگر این قدم های گفته شده را طی کنید، شانس موفقیت در خرید خود را خیلی بالا می برید.

آیا تاکنون تجربه خرید یک کسب و کار آنلاین را داشته اید؟ تا به حال پیش آمده که اسیر کلاه برداری های اینترنتی شده باشید؟ لطفاً تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


admin


درج دیدگاه