چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنيم؟

admin
مرداد ۱۶, ۱۳۹۷

نام شرکت شما و نام دامنه وب سايت شرکت شما اغلب اولين چيزي است که از شما به ياد مشتري هايتان مي ماند. حتماً دوست داريد نام دامنه ي شما توجه آنها را جلب کند و آنها را ترغيب کند تا در مورد نوع کسب و کار شما کنجکاوي کنند.

من به عنوان کسي که روي نام گذاري کسب و کار خيلي تعصب دارم، گاهي اوقات از اينکه چه تفکرات ناچيزي پشت نام گذاري بعضي کسب و کار ها مي بينم متعجب مي شوم. نه تنها با انتخاب يک نام بد، مشتري هاي بالقوه خود را از دست مي دهيد، بلکه حتي ممکن است به دليل نقض مسائل تجاري نام گذاري، درگير مسائل قانوني شده و کسب و کار خود را کلاً نابود کنيد.

چه بخواهيد نام دامنه خود را از ابتدا خودتان تحليل و انتخاب کنيد و چه بخواهيد از برند ها و دامنه هاي آماده که برای فروش گذاشته شده اند استفاده کنيد، تعدادي نکته هست که بايد رعايت کنيد تا مطمئن شويد زمان و پول با ارزش خود را در جاي درستي صرف کرده ايد.

دامنه .com بهتر است يا ديگر پسوند ها؟

براي شروع، پسوند دامنه را تحلیل می کنیم. آيا کسب و کار شما به کشور خاصي خدمت رساني مي کند و مي خواهيد با نام دامنه تان اين موضوع را نشان دهيد؟ اگر چنين است انتخاب پسوند همان کشور، انتخاب عاقلانه ای خواهد بود.

براي مثال، اگر کسب و کار شما به بازار ايران متمرکز شده است و مي خواهيد حتماً اين موضوع را نشان دهيد پس بايد يک دامنه با پسوند .ir انتخاب کنيد. البته اگر بخواهید در آینده از خدمات گوگل ادوردز و مثل اینها استفاده کنید به دلیل مسائل تحریم نباید از دامنه .ir استفاده کنید.

 

انتخاب پسوند مناسب

 

اما اگر به صورت بين المللي کار مي کنيد و مي خواهيد اين موضوع از نام دامنه شما هم مشخص شود انتخاب پسوند هايي مثل .com، .net، .org و ديگر پسوند هاي جديد هوشمندانه تر است. البته در مورد پسوند هاي پر طرفدار تر مثل .com ديگر به سختي مي توان يک نام مناسب پيدا کرد و اکثر نام ها گرفته شده است. بهتر است در صورت پيدا نشدن يک نام خوب از پسوند هاي جديد تر مثل .me يا .shop يا مثل اينها استفاده کرد.

طول دامنه بايد چقدر باشد؟

در مورد دامنه ها هرچه طول دامنه کمتر و دامنه کوتاه تر باشد بهتر است. وقتي طول دامنه کوتاه تر باشد، کاربران حروف کمتري را براي باز کردن سايت شما تايپ خواهند کرد و احتمال غلط املايي و خطاهاي تايپي پايين مي آيد. همچنين دامنه هاي کوتاه تر استفاده از فضاهاي تبليغاتي را در جايي که محدوديت طول متن وجود دارد آسان تر مي کند. مثلاً هنگام ارسال توييت و …
در صورت امکان طول دامنه تان بيشتر از ۱۰ کاراکتر نشود. البته بهتر است حداکثر ۷ کاراکتر باشد.
دامنه کوتاه تر بيشتر در خاطر کاربران مي ماند و يادآوري و انتشار آن آسان تر مي شود.

 

طول مناسب دامنه

 

مي خواهيد بر اساس کلمه کليدي خاصي نام دامنه تان را انتخاب کنيد؟

اگر براي شما مهم است که نام دامنه تان، کسب و کارتان را توصيف کند پس بايد از کلمه کليدي اصلي خود در انتخاب نام دامنه استفاده کنيد.

مثلاً اگر در زمينه “بازاریابی اینترنتی” فعالیت می کنید، می توانید نام دامنه را onlinemarketing یا bazaryabionline یا مثل اینها قرار دهید. این کار نه تنها به طور واضح تخصص شما را نشان می دهد بلکه برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در این کلمه خاص کمک بسیار زیادی می کند.
اگر سئوی سایت برای شما خیلی اهمیت دارید و یا اگر برنامه بازاریابی اصلی شما سئو است، بهتر است از چنین دامنه هایی که کلمه کلیدی اصلی شما را در بر می گیرند استفاده کنید.
ضعف اینگونه دامنه ها این است که نسبتاً عمومی به نظر می رسند و نمی توانند برند شما را به خوبی معرفی کنند. مثلاً در مثال بالا دامنه modireweb که در همین زمینه “بازاریابی اینترنتی” فعالیت می کند، نام خلاقانه تری دارد که البته کمتر از دامنه اولی نوع دقیق کسب و کار را توصیف می کنند.
در سمت دیگر رقابت با کلمات کلیدی عمومی مثل onlinemarketing خیلی سخت تر است چون کاملاً توصیفی هستند.
پس در نتیجه باید خوب فکر کنید که می خواهید بیشتر یک دامنه ی توصیفی داشته باشید یا اینکه برند خود را در دامنه به کار ببرید.

 

دامنه های اختراعی جدید چطور هستند؟

دقیقاً بر خلاف دامنه های توصیفی قبل، دامنه های جدید و اختراعی هستند. دامنه هایی وجود دارند که کاملاً اختراعی و جدید هستند و در هیچ لغت نامه ای یافت نمی شوند.
از آنجایی که شما خودتان از اول این نام ها را می سازید، توصیه می کنم طول این دامنه ها را در ۷ کاراکتر یا کمتر حفظ کنید. دامنه های sedofa، ponisha و … مثال هایی از اینگونه دامنه ها هستند. این نام ها معمولاً یا از ترکیب مخفف چند کلمه متفاوت تشکیل شده اند یا نام های عمومی ای هستند که چند حرف آنها به صورت خلاقانه تغییر کرده است.
این روش نام گذاری چند مزیت و عیب اصلی دارد. مزیت بزرگ این دامنه ها این است که احتمالاً به سادگی می توان آن را ثبت کرد و یا اگر در اختیار شخص دیگری باشد با قیمت خیلی پایین تری نسبت به دیگر دامنه ها می توان آن را خریداری کرد. چون این دامنه ها در سایت های فروش دامنه به نسبت ارزان تر هستند و محبوبیت دامنه های براساس کلمه کلیدی را ندارند.

این دامنه های یکتا و یونیک به شما کمک می کنند که به سرعت در نام برند خود در صفحه اول نتایج جستجو قرار بگیرید. و اگر کسی نام شرکت شما را شنیده باشد به راحتی و به سرعت می تواند شما را در گوگل پیدا کند. همچنین به آسانی می توانید از نام شرکت خود محافظت کرده و آن را تجاری کنید.
متأسفانه، اینگونه نام ها در رتبه گرفتن برای کلمات کلیدی خاص شما برای موتور های جستجو به شما کمکی نمی کنند چون نام کلیدی شما در خود نام دامنه وجود ندارد. و مشتریان شما نمی توانند با مشاهده نام دامنه به تنهایی، نوع فعالیت و کسب وکار شما را تشخیص دهند. که این یکی از عیب های اینگونه نام گذاری به شمار می رود.
اگر بخواهید زیادی هوشمندانه و معناگرا نام های خود را بسازید، ممکن است افراد در تلفظ و به خاطر سپردن این نام ها به مشکل بخورند. پس سعی کنید که نام های ساده ای انتخاب کنید تا کاربران در اولین باری که نام دامنه شما را می بینند به سادگی بتوانند آن را تلفظ کنند. و نکته آخر، حتماً نام خود را دقیق چک کنید که در زبان های دیگر نام بد یا توهین آمیزی نباشد. برای انکار می توانید قبل از ثبت دامنه آن را در گوگل سرچ کرده و یا از google translate استفاده کنید.

 

شاید نام های ترکیبی برای شما مناسب باشند؟

نام های ترکیبی یک جایی میان نام های اختراعی و نام های توصیفی هستند که معمولاً از ترکیب جالب و خلاقانه دو کلمه واقعی تشکیل می شوند. آژانس های تبلیغاتی و استارت آپ ها بیشتر از این نوع نام گذاری استفاده می کنند. مثل سایت های کلیک یاب، زودفود، ردکالا، یکتانت و …
مزیت اینگونه نام ها این است که برای هر کدام از کلمه های آن چندین مترادف می توان یافت که در نتیجه آن به سادگی می توانید با چند تغییر نام مورد نظر خود را رایگان ثبت کنید و یا از میان دامنه های فروشی با قیمت خیلی پایینی خریداری کنید.
اگر شما بودجه محدودی داشته باشید نام های ترکیبی برای شما گزینه ی مناسبی خواهد بود چرا که امکان انتخاب از میان گزینه های مختلفی برای شما فراهم می شود. همچنین این نام ها نسبت به دامنه های توصیفی قابلیت برند سازی بیشتری دارند اما نمی توانند به اندازه آنها در سئو به شما کمک کنند.
مزیت دیگر آنها این است که از آنجایی که از کلمات با معنی تشکیل شده اند به خاطر سپردن و تلفظ آنها آسان خواهد بود.

 

مشاهده لیست دامنه های فروشی سدوفا

 

برخی نکاتی که باید هنگام انتخاب نام دامنه رعایت کنید:

  • نام هایی که علامت خط فاصله “-” دارند انتخاب نکنید. بیشتر مردم فراموش می کنند علامت – را تایپ کنند و وارد صفحه اشتباهی می شوند. چه بسا که آن صفحه متعلق به رقیب شما باشد!
  • از اعداد در دامنه خود استفاده نکنید.
  • از اختصارات استفاده نکنید
  • حروف صدادار را از اسم خود حذف نکنید (که یک بیماری رایج در شبکه های اجتماعی است!!). ممکن است در ابتدا خیلی باحال و هوشمندانه به نظر برسد اما زمانی متوجه تأثیر این خطا می شوید که باید برای رفع و اصلاح این مشکل هزینه زیادی متقبل شوید.

به نظر شما چه نکات دیگری در انتخاب یک نام خوب برای دامنه شما مؤثر است؟ لطفاً در بخش نظرات، نکات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.


admin


درج دیدگاه