چه معیارهایی در تخمین قیمت وب سایت تاثیر می گذارد (تخمین قیمت سایت)

admin
مهر ۲۰, ۱۳۹۸

برای شروع بحث تخمین قیمت سایت بهتر است از کمی عقب تر شروع کنیم. از نگاه به عصر حاضر که به عصر ارتباطات شهره است. در هر کسب و کاری مهمترین و اساسی ترین پایه را مشتری ها تشکیل می دهند. در حقیقت هدف هر نوع کسب و کاری جذب مشتری است. چرا که مشتری یعنی سود و سود یعنی پول و این بقای آن کسب و کار را تضمین می کند.
روزگاری نه چندان دور مشتری ها به شکل محلی بودند. یعنی اکثر و غالبیت مشاغل محدوده مشتریان خود را از شهر خود می یافتند. در بعضی از موارد و مشاغل خاص که طی سالیان دراز به شهرت رسیده بودند مشتریانی از خارج از شهر و در نهایت در محدوده کشور داشتند.
با ظهور عصر ارتباطات، روابط جمعی نیز افزایش پیدا کرد. این افزایش ارتباطات در حقیقت باعث شد که جهان به دهکده ای بزرگ تبدیل شود. یکی از ویژگی های اصلی دهکده این است که اهالی آن هم دیگر را می شناسند.این اتفاق توانست در بسیاری از چیزها و اتفاقات تاثیر گذار باشد و در برخی از موارد باعث ظهور انقلاب در آن شده است. مانند قضیه تجارت و کسب و کار.
وقتی انسان ها در همه جای کره زمین می توانند در دسترس انواع کسب و کارها قرار بگیرد چرا باید آن ها از این حجم از مشتری راحت بگذرند. مسلما عاقلانه به نظر نمی آید. این انقلاب در تجارت باعث شد بسیاری از شغل ها خود را تغییر دهند و آن دسته از شغل هایی که خود را تغییر نداند یا نابود شدند و یا در شرف نابودی هستند. در این بین یک سری از کسب و کار ها نیز به وجود آمد. مانند طراحی و مدیریت سایت. از این رو در اینجا سراغ تخمین قیمت سایت می رویم.

تخمین قیمت سایت و اهمیت آن

تخمین قیمت سایت و اهمیت آن

همانطور که در بالا گفتیم یکی از شغل هایی که در این کش و قوس عصر حاضر ایجاد شد، طراحی و مدیریت سایت و فروش آن می باشد. این که چرا سایت ها، خرید و فروش می شوند چندان نیاز به توضیح ندارد. سایت در فضای اینترنت مانند مغازه در فضای واقعی است. از این رو به همان دلیل که یک مغازه خرید و فروش می شود، یک سایت نیز می تواند خرید و فروش شود. اما چیزی که در این جا مهم است این است که مغازه دارای یک سری ویژگی های خاصی است که تقریبا همه از آن ها آگاهیم. این ویژگی ها اصولا اگر در جهت فروش بیشتر محصولات باشند، قیمت مغازه را بالا می برند و برعکس.
حال برای تخمین قیمت سایت نیز باید یک سری ویژگی های آن را در نظر گرفت که با ایجاد تناسب بین این ویژگی ها و قیمت نهایی آن یک سایت مناسب را خریداری کرد و یا سایتی را به قیمت مناسب بتوان به فروش رساند. در ادامه قصد داریم به سراغ معیارهای تخمین قیمت سایت برویم تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم. دانستن این سری از ویژگی باعث می شود که در طراحی سایت ها به نکات مهمی دقت کنیم که در تخمین قیمت سایت موثر بوده. این چنین با صرف وقت و هزینه یکسان نسبت به فردی که از این موضوعات اطلاع چندانی ندارد، موفقیت بیشتری نسبی شما خواهد بود. قبل از بیان معیارهای تخمین قیمت سایت می بایست این را بدانید که در ابتدا عوامل کلی را بیان می کنیم و فرض ما در ابتدا این است که یک سایت تازه تاسیس خواهد بود. در نهایت با در نظر گرفتن معیارهای تخمین قیمت سایت، سراغ سایت های با سابقه می رویم تا بدانیم آن ها را چگونه خرید و فروش می کنند.

معیارها در تخمین قیمت سایت

معیارها در تخمین قیمت سایت

اولین ویژگی که در تخمین قیمت سایت باید به آن توجه کرد، هسته مرکزی و به نوعی مغز آن است. این هسته می توانید رباتیک و یا مدیریت محتوا (CMS) باشد. فرق این دو در دادن نوع خدمات به ادمین سایت است. مورد دوم این است که برای چه کاری این سایت را می خواهید. در حقیقت سایت در کدام دسته قرار گرفته است. این معیار در تخمین قیمت سایت، می تواند قیمت را چیزی حدود ۳ تا ۴ میلیون جابه جا کند. این دسته ها عموما عبارتند از فروشگاهی، خبری، نمایشگاه محصولات، شرکتی و شخصی.
معیارهای دیگری چون تعداد زبان و قالب نیز نقش تعیین کننده ای در تخمین قیمت سایت، خواهد داشت. یک معیار مهم برای تخمین قیمت سایت دامنه آن است. در کل دنیا بسته به نوع کشور و منطقه جغرافیایی آن دامنه های بسیاری را می توان پیدا کرد. برخی از این دامنه ها جهانی هستند و برخی دیگر محلی. به طبع دامنه ای مثل دامنه COM یک دامنه جهانی است و داشتن این دامنه برای سایت می تواند یک امتیاز بالا محسوب شود. از طرف دیگر می توان راحت حدس زد که قیمت این دامنه نیز بالاتر از دامنه های محلی، در تخمین قیمت سایت تاثیر گذار خواهد بود. به نوعی شاید در ایران دامنه .INFO را بتوانیم گرانترین دامنه بدانیم. البته این یک نسبت کلی است و ممکن است رتبه بندی ها هر از گاهی عوض شود. میزان فضایی که در سایت مورد نیاز شماست نیز یک عامل در تخمین قیمت سایت می باشد. در حقیقت شما تنها تا ۱۰۰MB به صورت رایگان می توانید از فضای اینترنت استفاده کنید. بالاتر از آن باید شما هزینه ای دیگر پرداخت کنید. این ها همه از مهمترین عامل هایی است که باعث می شود تقریبا به طور حدسی سراغ تخمین قیمت سایت برویم.

تعداد بازدیدکننده عامل مهم در تخمین قیمت سایت

تعداد بازدیدکننده عامل مهم در تخمین قیمت سایت

در سایت هایی که چندین وقت در حال اجرا هستند آن چیزی که مهمتر از هر عامل دیگر در تخمین قیمت سایت اهمیت دارد، آمار تعداد بازدیدکنندگان است. این آمار هرچه بالاتر برود ارزش سایت بالاتر است. این یک امر طبیعی است. زیرا تجارت برای مشتری ها می جنگد. بنابراین هر جایی که مشتری هایش زیاد باشند ارزش آن مکان نیز بالاتر است. البته مهم است که این بازدید کننده از چه جایی تأمین شده باشد. منابع بازدید می تواند ورودی ارگانیک گوگل، گوگل ادوردز، تبلیغات بنری، ورودی مستقیم و یا به صورت مصنوعی از تزریق آی پی باشد. در نتیجه فقط تعداد بازدید بالای یک سایت و در نتیجه الکسای پایین آن نمی تواند به تنهایی به آن وب سایت ارزش دهد.

از میان منابع بازدید، ورودی ارگانیک گوگل بیشترین ارزش را دارد زیرا با هزینه تقریباً صفر، هدفمند ترین کاربران را وارد سایت می کند. و ورودی بالای بازدید مستقیم یک سایت هم نشان از محبوبیت بالای آن سایت دارد. البته بازدید های تقلبی سایت ها هم اغلب به شکل بازدید مستقیم در آمارگیر ها نمایش داده می شوند که باید بر اساس فاکتور هایی دیگر واقعی بودن این بازدید را تشخیص داد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

بازدید تقلبی چیست؟ چطور آن را تشخیص دهیم؟

درآمد سایت عامل اصلی تخمین ارزش وب سایت

یک عامل مهم در تخمین ارزش یک وبسایت درآمد یک سایت است و معمولاً قیمت یک سایت از ۲۰ تا ۵۰ برابر درآمد آن تخمین زده می شود. این ضریب بسته به میزان محبوبیت سایت، میزان ترند بودن موضوع اصلی سایت، سورس کد سایت و … می تواند متفاوت باشد. میزان محبوبیت یک سایت را می توان از تعداد باری که اسم برند سایت در گوگل جستجو می شود و همچنین از تعداد لینک هایی که به صورت طبیعی از سراسر وب به سایت شده است تخمین زد. میزان ترند بودن موضوع سایت با ابزار google trend مشخص می شود که اگر ترند ثابت و یا رو به بالایی داشته باشد، ترند مناسبی است.

در سدوفا ابزاری نیز آماده کرده ایم که به صورت خیلی تقریبی می توانید قیمت سایت خود را با آن تخمین بزنید: ابزار تخمین قیمت سایت


admin


درج دیدگاه