سدوفا، خرید و فروش کسب و کار های آنلاین
سدوفا، خرید و فروش کسب و کار های آنلاین

چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

نام شرکت شما و نام دامنه وب سایت شرکت شما اغلب اولین چیزی است که از شما به یاد مشتری هایتان می ماند. حتماً دوست دارید نام دامنه ی شما توجه آنها را جلب کند و آنها را ترغیب کند تا در مورد نوع کسب و کار شما کنجکاوی کنند.

من به عنوان کسی که روی نام گذاری کسب و کار خیلی تعصب دارم، گاهی اوقات از اینکه چه تفکرات ناچیزی پشت نام گذاری بعضی کسب و کار ها می بینم متعجب می شوم. نه تنها با انتخاب یک نام بد، مشتری های بالقوه خود را از دست می دهید، بلکه حتی ممکن است به دلیل نقض مسائل تجاری نام گذاری، درگیر مسائل قانونی شده و کسب و کار خود را کلاً نابود کنید.

چه بخواهید نام دامنه خود را از ابتدا خودتان تحلیل و انتخاب کنید و چه بخواهید از برند ها و دامنه های آماده که برای فروش گذاشته شده اند استفاده کنید، تعدادی نکته هست که باید رعایت کنید تا مطمئن شوید زمان و پول با ارزش خود را در جای درستی صرف کرده اید.

دامنه .com بهتر است یا دیگر پسوند ها؟

برای شروع، پسوند دامنه را تحلیل می کنیم. آیا کسب و کار شما به کشور خاصی خدمت رسانی می کند و می خواهید با نام دامنه تان این موضوع را نشان دهید؟ اگر چنین است انتخاب پسوند همان کشور، انتخاب عاقلانه ای خواهد بود.

برای مثال، اگر کسب و کار شما به بازار ایران متمرکز شده است و می خواهید حتماً این موضوع را نشان دهید پس باید یک دامنه با پسوند .ir انتخاب کنید. البته اگر بخواهید در آینده از خدمات گوگل ادوردز و مثل اینها استفاده کنید به دلیل مسائل تحریم نباید از دامنه .ir استفاده کنید.

 

انتخاب پسوند مناسب

 

اما اگر به صورت بین المللی کار می کنید و می خواهید این موضوع از نام دامنه شما هم مشخص شود انتخاب پسوند هایی مثل .com، .net، .org و دیگر پسوند های جدید هوشمندانه تر است. البته در مورد پسوند های پر طرفدار تر مثل .com دیگر به سختی می توان یک نام مناسب پیدا کرد و اکثر نام ها گرفته شده است. بهتر است در صورت پیدا نشدن یک نام خوب از پسوند های جدید تر مثل .me یا .shop یا مثل اینها استفاده کرد.

طول دامنه باید چقدر باشد؟

در مورد دامنه ها هرچه طول دامنه کمتر و دامنه کوتاه تر باشد بهتر است. وقتی طول دامنه کوتاه تر باشد، کاربران حروف کمتری را برای باز کردن سایت شما تایپ خواهند کرد و احتمال غلط املایی و خطاهای تایپی پایین می آید. همچنین دامنه های کوتاه تر استفاده از فضاهای تبلیغاتی را در جایی که محدودیت طول متن وجود دارد آسان تر می کند. مثلاً هنگام ارسال توییت و …
در صورت امکان طول دامنه تان بیشتر از 10 کاراکتر نشود. البته بهتر است حداکثر 7 کاراکتر باشد.
دامنه کوتاه تر بیشتر در خاطر کاربران می ماند و یادآوری و انتشار آن آسان تر می شود.

 

طول مناسب دامنه

 

می خواهید بر اساس کلمه کلیدی خاصی نام دامنه تان را انتخاب کنید؟

اگر برای شما مهم است که نام دامنه تان، کسب و کارتان را توصیف کند پس باید از کلمه کلیدی اصلی خود در انتخاب نام دامنه استفاده کنید.

مثلاً اگر در زمینه “بازاریابی اینترنتی” فعالیت می کنید، می توانید نام دامنه را onlinemarketing یا bazaryabionline یا مثل اینها قرار دهید. این کار نه تنها به طور واضح تخصص شما را نشان می دهد بلکه برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در این کلمه خاص کمک بسیار زیادی می کند.
اگر سئوی سایت برای شما خیلی اهمیت دارید و یا اگر برنامه بازاریابی اصلی شما سئو است، بهتر است از چنین دامنه هایی که کلمه کلیدی اصلی شما را در بر می گیرند استفاده کنید.
ضعف اینگونه دامنه ها این است که نسبتاً عمومی به نظر می رسند و نمی توانند برند شما را به خوبی معرفی کنند. مثلاً در مثال بالا دامنه modireweb که در همین زمینه “بازاریابی اینترنتی” فعالیت می کند، نام خلاقانه تری دارد که البته کمتر از دامنه اولی نوع دقیق کسب و کار را توصیف می کنند.
در سمت دیگر رقابت با کلمات کلیدی عمومی مثل onlinemarketing خیلی سخت تر است چون کاملاً توصیفی هستند.
پس در نتیجه باید خوب فکر کنید که می خواهید بیشتر یک دامنه ی توصیفی داشته باشید یا اینکه برند خود را در دامنه به کار ببرید.

 

دامنه های اختراعی جدید چطور هستند؟

دقیقاً بر خلاف دامنه های توصیفی قبل، دامنه های جدید و اختراعی هستند. دامنه هایی وجود دارند که کاملاً اختراعی و جدید هستند و در هیچ لغت نامه ای یافت نمی شوند.
از آنجایی که شما خودتان از اول این نام ها را می سازید، توصیه می کنم طول این دامنه ها را در 7 کاراکتر یا کمتر حفظ کنید. دامنه های sedofa، ponisha و … مثال هایی از اینگونه دامنه ها هستند. این نام ها معمولاً یا از ترکیب مخفف چند کلمه متفاوت تشکیل شده اند یا نام های عمومی ای هستند که چند حرف آنها به صورت خلاقانه تغییر کرده است.
این روش نام گذاری چند مزیت و عیب اصلی دارد. مزیت بزرگ این دامنه ها این است که احتمالاً به سادگی می توان آن را ثبت کرد و یا اگر در اختیار شخص دیگری باشد با قیمت خیلی پایین تری نسبت به دیگر دامنه ها می توان آن را خریداری کرد. چون این دامنه ها در سایت های فروش دامنه به نسبت ارزان تر هستند و محبوبیت دامنه های براساس کلمه کلیدی را ندارند.

این دامنه های یکتا و یونیک به شما کمک می کنند که به سرعت در نام برند خود در صفحه اول نتایج جستجو قرار بگیرید. و اگر کسی نام شرکت شما را شنیده باشد به راحتی و به سرعت می تواند شما را در گوگل پیدا کند. همچنین به آسانی می توانید از نام شرکت خود محافظت کرده و آن را تجاری کنید.
متأسفانه، اینگونه نام ها در رتبه گرفتن برای کلمات کلیدی خاص شما برای موتور های جستجو به شما کمکی نمی کنند چون نام کلیدی شما در خود نام دامنه وجود ندارد. و مشتریان شما نمی توانند با مشاهده نام دامنه به تنهایی، نوع فعالیت و کسب وکار شما را تشخیص دهند. که این یکی از عیب های اینگونه نام گذاری به شمار می رود.
اگر بخواهید زیادی هوشمندانه و معناگرا نام های خود را بسازید، ممکن است افراد در تلفظ و به خاطر سپردن این نام ها به مشکل بخورند. پس سعی کنید که نام های ساده ای انتخاب کنید تا کاربران در اولین باری که نام دامنه شما را می بینند به سادگی بتوانند آن را تلفظ کنند. و نکته آخر، حتماً نام خود را دقیق چک کنید که در زبان های دیگر نام بد یا توهین آمیزی نباشد. برای انکار می توانید قبل از ثبت دامنه آن را در گوگل سرچ کرده و یا از google translate استفاده کنید.

 

شاید نام های ترکیبی برای شما مناسب باشند؟

نام های ترکیبی یک جایی میان نام های اختراعی و نام های توصیفی هستند که معمولاً از ترکیب جالب و خلاقانه دو کلمه واقعی تشکیل می شوند. آژانس های تبلیغاتی و استارت آپ ها بیشتر از این نوع نام گذاری استفاده می کنند. مثل سایت های کلیک یاب، زودفود، ردکالا، یکتانت و …
مزیت اینگونه نام ها این است که برای هر کدام از کلمه های آن چندین مترادف می توان یافت که در نتیجه آن به سادگی می توانید با چند تغییر نام مورد نظر خود را رایگان ثبت کنید و یا از میان دامنه های فروشی با قیمت خیلی پایینی خریداری کنید.
اگر شما بودجه محدودی داشته باشید نام های ترکیبی برای شما گزینه ی مناسبی خواهد بود چرا که امکان انتخاب از میان گزینه های مختلفی برای شما فراهم می شود. همچنین این نام ها نسبت به دامنه های توصیفی قابلیت برند سازی بیشتری دارند اما نمی توانند به اندازه آنها در سئو به شما کمک کنند.
مزیت دیگر آنها این است که از آنجایی که از کلمات با معنی تشکیل شده اند به خاطر سپردن و تلفظ آنها آسان خواهد بود.

 

مشاهده لیست دامنه های فروشی سدوفا

 

برخی نکاتی که باید هنگام انتخاب نام دامنه رعایت کنید:

  • نام هایی که علامت خط فاصله “-” دارند انتخاب نکنید. بیشتر مردم فراموش می کنند علامت – را تایپ کنند و وارد صفحه اشتباهی می شوند. چه بسا که آن صفحه متعلق به رقیب شما باشد!
  • از اعداد در دامنه خود استفاده نکنید.
  • از اختصارات استفاده نکنید
  • حروف صدادار را از اسم خود حذف نکنید (که یک بیماری رایج در شبکه های اجتماعی است!!). ممکن است در ابتدا خیلی باحال و هوشمندانه به نظر برسد اما زمانی متوجه تأثیر این خطا می شوید که باید برای رفع و اصلاح این مشکل هزینه زیادی متقبل شوید.

به نظر شما چه نکات دیگری در انتخاب یک نام خوب برای دامنه شما مؤثر است؟ لطفاً در بخش نظرات، نکات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.