کسب درآمد از وبلاگ نویسی

می خواهید از اینترنت پول بسازید؟ حتماً شنیده اید که وبلاگ نویسی یکی از راه های آسان برای کسب درآمد از اینترنت است ولی درست نمی دانید که چطور باید از یک وبلاگ کسب درآمد کنید. و یا شاید در حال حاضر وبلاگی دارید که به دنبال راه های کسب درآمد از آن باشید.

ممکن است برای سرگرمی وبلاگ خود را راه اندازی کرده باشید و یا وبلاگتان مربوط به کسب و کار اصلی تان باشد، به هر حال راه هایی برای کسب درآمد از آن وجود دارد. در این مقاله با من همراه باشید تا با هم راه های مختلف کسب درآمد از یک وبلاگ رو بررسی کنیم.

کسب درآمد از وبلاگ با تبلیغات CPC و یا CPM

یکی از مرسوم ترین روش های کسب درآمد از وبلاگ قرار دادن تبلیغات در آن وبلاگ است. به طور کلی دو نوع تبلیغات دارید:

تبلیغات CPC/PPC یا پرداخت به ازای کلیک: این تبلیغات معمولاً بنر های تبلیغاتی ای هستند که از شرکت های واسط تبلیغاتی دریافت می کنید و در سایت خود قرار می دهید. به ازای هر باری که کاربر روی بنر های تبلیغی کلیک می کند مبلغی به شما پرداخت خواهد شد.

تبلیغات CPM یا پرداخت به ازای نمایش: این تبلیغات مشابه تبلیغات بالاست با این تفاوت که به جای کلیک، بر اساس تعداد دیده شدن آن بنر، به شما مبلغی پرداخت می شود که مسلماً تعرفه خیلی پایین تری برای هر بار نمایش نسبت به کلیک دارد. برای مثال اگر برای هر کلیک 100 تومان پرداخت شود همین مبلغ برای 1000 بار نمایش بنر پرداخت خواهد شد.

با وجود این سایت های واسط تبلیغاتی دیگر نیازی نیست که شما به صورت مستقیم با تبلیغ دهنده ها در ارتباط باشید. شما فقط کافیست کد تبلیغ را در سایت خود قرار دهید، این سایت واسط بهترین تبلیغی که مرتبط با محتوای شما باشد را انتخاب کرده و نمایش می دهد. بهترین شرکت واسط تبلیغاتی جهان google AdSense است که متأسفانه در حال حاضر در ایران قابل استفاده نیست ولی شرکت های واسط تبلیغاتی بیشمار دیگری نیز وجود دارند که با مقایسه عملکردشان، تنوع در نوع تبلیغاتشان (متنی، ویدیویی و …) و تعرفه هایشان می توانید بهترین آن ها را انتخاب کنید.

کسب درآمد از وبلاگ با فروش خصوصی جایگاه تبلیغات

شرکت های واسط تبلیغاتی که در بالا معرفی شدند تنها گزینه برای تبلیغات نیستند. اگر بازدید خیلی خوبی داشته باشید تبلیغ دهندگان مستقیماً به خودتان مراجعه می کنند و می خواهند که تبلیغشان را روی وبلاگ خود نمایش دهید. در اینجا برخلاف مورد بالا نرخ از پیش تعیین شده ای وجود ندارد و شما می توانید تعرفه های خود را درخواست کنید.

این نوع تبلیغات می تواند در قالب بنر، یا لینکی در متن و یا یک دکمه باشد. حتی می تواند یک مقاله کامل باشد که شما در آن خدمات یا محصول تبلیغ دهنده را معرفی کنید.

طریقه ی درآمد زایی از این مدل بر اساس نوع تبلیغات متفاوت است. مثلاً اگر لینکی در یک مقاله به سایت تبلیغ دهنده می دهید یا یک رپورتاژ آگهی برای او منتشر می کنید، می توانید یکبار برای همیشه از تبلیغ دهنده مبلغی دریافت کنید و اگر بنر تبلیغاتی او را در سایتتان نمایش می دهید می توانید درخواست پرداخت مبلغ ماهیانه داشته باشید.

برای افزایش درآمد خود از طریق این نوع تبلیغات، می توانید جایگاه های متنوع تری برای نمایش تبلیغ ارائه دهید. مثلاً علاوه بر جایگاه های بنری در سایت، در ایمیل های خود، در پادکست ها و در ویدیوهایتان نیز جایگاهی برای فروش به تبلیغ دهنده مشخص کنید.

کسب درآمد از وبلاگ با قرار دادن لینک های همکاری در فروش

همکاری در فروش نیز یک روش خیلی خوب برای کسب درآمد از وبلاگ است. همکاری در فروش به این صورت کار می کند:

  • تبلیغ دهنده محصولی برای فروش دارد و اگر شخصی که آن محصول را می خرد از سایت شما فرستاده شده باشد مبلغی به عنوان کمیسیون به شما پرداخت می کند.
  • او به شما یک لینک اختصاصی می دهد که شامل کد اختصاصی تان است. و از این طریق می تواند متوجه شود که چه کسانی با کلیک روی لینک شما وارد سایت شده و خرید کرده اند.
  • شما آن لینک را در سایت خود، در میان محتوا یا به صورت یک تبلیغ بنری، قرار می دهید. اگر کاربر شما بر روی لینک اختصاصی شما کلیک کند و محصول معرفی شده را خریداری کند، درصدی از قیمت محصول را کسب خواهید کرد.

اکنون فروشگاه های فیزیکی و دیجیتال زیادی هستند که به شما لینک اختصاصی همکاری در فروش ارائه می دهند. برای کسب درآمد حداکثر از این روش اولاً کالایی را انتخاب کنید که مرتبط با حوزه ی کاریتان باشد. ثانیاً بهتر است در قالب یک مقاله و به عنوان شخصی که از آن کالا استفاده کرده و خیلی راضی بوده است لینک محصول را معرفی کنید. این بهترین حالتی است که موجب می شود مقاله ی شما حالت تبلیغی نداشته باشد و کاربر بیشتر با آن ارتباط برقرار کند.

کسب درآمد از وبلاگ با فروش کالای دیجیتال

اگر تمایلی ندارید که کالا یا خدمات دیگران را در وبلاگتان تبلیغ کنید، می توانید به جای آن، کالای دیجیتال خود را بفروشید. این کالا می تواند کتاب الکترونیکی، دوره های آموزشی آنلاین، قالب، افزونه و یا یک اپلیکیشن باشد. فقط توجه کنید کالایی را انتخاب کنید که مرتبط با موضوع وبلاگ و مورد نیاز کاربرانتان باشد. ابتدا به کاربرانتان گوش کنید و از بازخوردی که به مرور زمان از آنها می گیرید کالای مورد نیازشان را فهمیده و آن را تولید کنید.

از وبلاگتان به عنوان ابزار بازاریابی محتوا برای کسب و کار خود استفاده کنید

به جای کسب درآمد از خود وبلاگ، به وبلاگتان به عنوان یک ابزار بازاریابی محتوا نگاه کنید که کاربران را به سمت وب سایت اصلی تان سوق می دهد.

مزایای ساخت یک وبلاگ برای کسب و کار واقعاً بی شمار است. هر کسب و کاری که دارید از فروش وسایل دست ساز مثل بافتنی و ساخت وسایل تزئینی گرفته تا فروش کتاب و آشپزی و … . داشتن یک وبلاگ که کاربران را به سمت خرید محصول شما هدایت می کند قطعاً کسب و کار شما را متحول خواهد کرد.

برای مثال، فرض کنیم کسب و کار شما این است که گوشی های خراب را تعمیر کرده و دوباره می فروشید. می توانید وبلاگی داشته باشید که کاربران را به سمت وب سایت فروشگاهی تان هدایت می کند تا لیست گوشی های موبایل را مشاهده کنند. در این وبلاگ می توانید آموزش تعمیر گوشی های موبایل را قرار دهید. در وهله ی اول شاید فکر کنید این کار به ضرر کسب و کار شماست چرا که می خواهید دیگران گوشی های تعمیر شده ی شما را بخرند یا تعمیر گوشی هایشان را به شما بسپارند اما در عمل عکس این اتفاق رخ می دهد و این کار قطعاً به سود شماست. با این کار برند خود را به افراد معرفی می کنید و همچنین به عنوان یک متخصص کاربلد به کاربران معرفی خواهید شد و اعتماد لازم برای خرید گوشی های تعمیری تان را در کاربر ایجاد می کنید.

در هر زمینه ای که فعالیت می کنید می توانید این استراتژی را پیاده کنید. مثلاً اگر غذای خانگی می فروشید وبلاگی با محتوای آموزش آشپزی بسازید و تخصص و برند خود را به بهترین شکل در یک سری ویدیوی آموزشی به کاربران معرفی کنید.

کسب درآمد از وبلاگ با فروش عضویت ویژه به کاربران

یکی دیگر از راه های کسب درآمد از وبلاگ این است که برای دسترسی کاربران به بخش های خاصی از وبلاگتان از آنها مبلغی دریافت کنید. مثلاً می توانید بعضی از مقالاتتان را رایگان منتشر کنید و بعضی ها را نه. و برای دسترسی کاربران به محتواهای پولی مبلغی به عنوان عضویت ویژه دریافت کنید. یک نمونه از اینگونه وبلاگ ها سایت متمم است که اشتراک ماهانه ی آن برای خواندن مقالات پولی 27 هزار تومان است. یا مثلاً اگر یک سایت کاریابی دارید بخش لیست آگهی های استخدام آن را پولی کنید و …

نکته ی مهم این است که محتوای پولی شما باید با ارزش تر از چیزی باشد که کاربر بتواند به صورت رایگان در جایی دیگر از وب آن را پیدا کند. و باید بیشتر از پولی که کاربر می پردازد برای او ارزش ایجاد کنید.

از وبلاگتان برای به دست آوردن اعتبار استفاده کنید

اگر وبلاگ شما برایتان اعتبار و شهرت خوبی ایجاد کند، فرصت های درآمد زایی زیادی از پس آن ایجاد خواهد شد. مثلاً فرض کنید شما وبلاگی در زمینه مدیریت مالی دارید. کاربران شروع به خواندن محتوای شما می کنند و وبلاگ شما خیلی معروف می شود. شما اکنون یک چهره شناخته شده در زمینه مدیریت مالی هستید.

وقتی این اعتبار و شهرت را به دست آورید، مردم ممکن است برای همکاری در نوشتن یک کتاب یا برای سخنرانی در یک کنفرانس و یا برای مدیریت چند روزه ی امور مالی یک شرکت به شما پول بپردازند.

این یک راهکار مشخص و قطعی برای کسب درآمد از یک وبلاگ نیست اما برای بسیاری از بلاگر های معروفی که می شناسیم این اتفاق رخ داده است که برای شما هم می تواند رخ دهد. اگر دنبال یک درآمد مستقیم از این نمونه وبلاگ ها هم باشید، وبلاگ های معروفی بوده اند که 100 ها میلیون تومان به فروش رفته اند، با فروختن برند و محتوایشان. اگر هر کدام از اتفاقات بالا هم رخ ندهد فقط با فروختن وبلاگتان می توانید درآمد خیلی بالایی کسب کنید.

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نمی توان فقط با بالا آوردن یک وبلاگ از آن کسب درآمد کرد. این فکر که فقط ساخت وبلاگ می تواند برای شما درآمد زا باشد فکر کاملاً اشتباهی است و هیچ وقت جواب نداده و نمی دهد. پس قبل از شروع مطمئن شوید که موضوع فعالیتتان واقعاً موضوع مورد علاقه تان هست و می توانید وقت زیادی را روی وبلاگتان بگذارید. بیشتر بلاگر ها حتی تا چند ماه از شروع وبلاگشان هیچ درآمدی از آن کسب نمی کنند.

قبل از اینکه بیش از حد در وبلاگ نویسی غرق شوید، این چند نکته را به خاطر بسپارید:

محتوای با کیفیت بسازید

اگر کاربران محتوای شما را نخوانند هیچ پولی هم از آن در نمی آورید. به هر حال این کاربران شما هستند که برای شما پول می سازند، حالا یا با کلیک کردن روی بنر های تبلیغی و یا با خرید یک محصول. در نتیجه همیشه مخاطبانتان را در اولویت قرار دهید.

فقط روی وبلاگتان زمان نگذارید

موفقیت وبلاگ شما ارتباط زیادی با ارتباطات شما دارد. این ارتباطات می تواند با اسپانسر ها، شرکای همکاری در فروش و یا بلاگر های دیگری باشد که می توانند برای وبلاگ شما ترافیک ارسال کنند. حتماً زمانی از وقت خود را به فعالیت در انجمن ها و وبلاگ های دیگر و … برای ساخت این ارتباطات اختصاص دهید.

از آزمون و خطا نترسید

شاید بعضی از این روش های کسب درآمد برای شما جواب ندهد. نگران نباشید و از متد های درآمد زایی دیگری هم که در روند کار به ذهنتان می رسد استفاده کنید. توجه داشته باشید که نباید همه ی روش های درآمد زایی گفته شده را با هم در وبلاگ خود اجرا کنید. بهتر است نگاهی به بلاگر های دیگر در صنعت کاری خود بیندازید و برای شروع از روش های کسب درآمدی مرسوم استفاده کنید. به مرور زمان متوجه خواهید شد که چه روشی برای وبلاگ شما بهتر جواب می دهد.

اگر شما بخواهید یکی از این روش ها را انتخاب کنید، به نظرتان کدام روش برای شروع مناسب تر است. خوشحال می شوم نظرات ارزشمندتان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید 🙂

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.