کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ

حوزه ی دیجیتال مارکتینگ حوزه گسترده و جذابی است. با افزایش حضور کاربران در فضای مجازی احساس نیاز به یک متخصص دیجیتال مارکتینگ ماهر نیز بیشتر می شود. اگر شما نیز علاقه مند به حوزه دیجیتال مارکتینگ و یا هر کدام از زیرشاخه های آن مثل سئو، بازاریابی شبکه های اجتماعی، مدیریت تبلیغات و … هستید در این مقاله با من همراه باشید تا با هم مدل های مختلفی که برای کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ وجود دارند را بررسی کنیم:

1- انجام پروژه های دیجیتال مارکتینگ به صورت پروژه ای و دورکاری

یکی از روش های بسیار مرسوم در کسب درآمد های اینترنتی آزادکاری است. امروزه بسیاری از کارفرمایان بخش هایی از کسب و کارشان را که نیاز به پرسنل تمام وقت و حضوری ندارند را برون سپاری می کنند. این بخش ها ممکن است بازاریابی شبکه های اجتماعی یک سایت باشد مثل “مدیریت پیج اینستاگرام” یا “لینک سازی” برای برخی کلمات کلیدی سایت باشد. بعضی شرکت ها کل کار سئو سایتشان را برون سپاری می کنند. بعضی شرکت ها بخش تولید محتوای خود را به صورت کامل و یا موردی برون سپاری می کنند. و در کل تنوع در این بخش بالاست و شما می توانید براساس علاقه ی خود پروژه های یک دسته بندی را انتخاب کرده و از آن کسب درآمد کنید.

چطور این پروژه ها را پیدا کنم؟

برای چنین پروژه هایی معمولاً کارفرما آگهی استخدامی ثبت نمی کند بلکه پروژه خود را در سایت هایی که برای همین منظور ایجاد شده اند ثبت می کند. این سایت ها واسط میان کارفرماها و فریلنسر ها هستند. کارفرما پروژه خود را در این سایت ها ثبت می کند، شما به عنوان فریلنسر در لیست پروژه ها، پروژه مورد نظر خود را پیدا می کنید و قیمت پیشنهادی خود را برای انجام آن کار برای کارفرما ارسال می کنید. کارفرما از میان فریلنسر ها بهترین را انتخاب کرده و کار را به او می سپارد. از آنجا که تقریباً همه ی این پروژه ها به صورت دورکاری انجام می شوند بستری برای پرداخت امن هم در این سایت ها در نظر گرفته شده است. سایت های “پونیشا“، “پارس کدرز“، “دورکار” و … از این نوع وب سایت ها هستند. کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ با این روش بسیار متنوع است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید یک دوره زمانی فقط روی سئو کار کنید و یک دوره مثلاً فقط با ویدیو مارکتینگ سر و کار داشته باشید این مدل کسب درآمد قطعا مناسب شماست و همیشه در هر حوزه ای پروژه ای برای انجام وجود دارد.

محصول پیشنهادی : دوره تولید محتوای دیجیتال حرفه ای، آموزش ضبط محتوای ویدیویی (آپدیت شد)

در سایت پونیشا برای ارسال پیشنهاد برای پروژه ها باید هزینه عضویت ماهانه حداقل 25 هزار تومان پرداخت کنید و پس از انجام پروژه 10 درصد از مبلغ کل پروژه به عنوان پورسانت خدمات سایت از حساب شما کسر می شود. و در صورتی که پروژه شما با موفقیت تمام شود یک کد تخفیف 15 هزار تومانی به شما هدیه خواهد شد. در سایت “پارس کدرز” و “دورکار” ارسال پیشنهاد رایگان است و پورسانت خدمات سایت بعد از پرداخت موفق 10-15 درصد از کل مبلغ پروژه می باشد.

سایت های نوع دیگری نیز هستند که باز هم واسط کارفرما و فریلنسر هستند اما برعکس سایت های بالا، شما به عنوان متخصص زمینه کاری خود را و تعرفه خود را ثبت می کنید و کارفرما در لیست متخصصین، شخص مورد نظر خود را جستجو می کند و در صورت تمایل پروژه اش را به متخصص مورد نظر واگذار می کند. سایت “انجام میدم” یک سایت موفق در این زمینه است. ثبت آگهی در سایت “انجام میدم” رایگان است ولی پس از فروش موفق کار شما 21 تا 34 درصد از مبلغ کل به عنوان کمیسیون سایت کسر می شود که این مبلغ بسته به نوع کار شما، تحویل به موقع و … متفاوت است.

چه کار کنم تا پیشنهاد و تخصص من توسط کارفرما انتخاب شود؟

نمونه کار! در چنین مواردی اول و آخر نمونه کار تعیین کننده است. ممکن است شنیده باشید که رتبه و review ی بالا خیلی مهم است اما به عنوان کسی که سال ها در پونیشا پروژه انجام داده ام باید بگویم نمونه کار حرف آخر را می زند. اگر در همین سایت پونیشا نظرات کارفرمایان برای فریلنسر ها را بررسی کنید تقریبا همه تعریف کرده اند و راضی بوده اند. چه این تعریفات واقعی باشد چه نه، به هرحال وقتی همه ی نظرات خوب هست امکان مقایسه ای باقی نمی ماند. مخصوصا اگر در شروع کار باشید و هیچ نظر و رتبه ای نداشته باشید یک نمونه کار خوب باعث می شود میان ده ها پیشنهادی که برای هر پروژه ارسال می شود بتوانید پروژه های بهتر را با قیمت های بالاتر به دست آورید. پیشنهاد من این است که اول از همه یا به عنوان کارآموز یک یا دو پروژه ی بازاریابی خوب انجام دهید و یا خودتان وب سایت ساده ای راه اندازی کرده و دیجیتال مارکتینگ آن را با بهترین تکنیک هایی که می دانید انجام دهید و از آن به عنوان نمونه کار برای دریافت پروژه های بعدی استفاده کنید. اگر هنوز در شروع یادگیری دیجیتال مارکتینگ هستید فرصت مناسبی است که آن نمونه کار مورد نظر را در طول یادگیری پیاده سازی کنید و رفته رفته تکنیک هایی که می آموزید را روی آن پیاده کنید تا در پایان یادگیری، یک نمونه کار آماده داشته باشید و پس از آن به سرعت بتوانید انجام پروژه را آغاز کنید.

برای نمونه کار می توانید یک سایت را سئو کرده و کلمات کلیدی را به کارفرما نشان دهید. یا یک شبکه اجتماعی مثلاً یک پیج اینستاگرام با کاربران فعال و فالوور و لایک زیاد ایجاد کنید و آن را به عنوان نمونه کار ارائه دهید. از آنجا که بعضی شیوه های بازاریابی را نمی توان با تصویر نشان داد بهتر است از چنین مثال ها یا روش هایی مانند اینها برای ایجاد نمونه کار خود استفاده کنید.

 

کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ از طریق استخدام در شرکت ها

2- استخدام تمام وقت یا پاره وقت

اگر دیجیتال مارکتینگ بلد باشید موقعیت های شغلی مختلف و فراوانی برای شما وجود دارد که براساس علاقه ی خود می توانید انتخاب کنید. اگر سایت های آگهی استخدام را جستجو کنید موقعیت های شغلی فراوانی خواهید یافت. برای مثال در سایت “جابینجا” در تاریخی که این مقاله در حال نگارش است، فقط 204 موقعیت شغلی “کارشناس دیجیتال مارکتینگ” آگهی شده است. که 180 تای آن برای استان تهران است. 8 تا برای اصفهان، 6 تا برای استان خراسان رضوی، 2 تا برای استان البرز، 5 تا برای استان فارس و یکی برای استان قم است. پس در نتیجه اگر ساکن استان تهران هستید برای کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ به سادگی می توانید با همان نمونه کار خوب خود (که در بالا توضیح داده شد) در هر شرکتی استخدام شوید. در غیر اینصورت یا باید منتظر آگهی استخدام در شهر خود باشید و یا از گزینه های بهتری که در ادامه هم توضیح داده می شود استفاده کنید.

3- تدریس بازاریابی دیجیتال

کسب درآمد از تدریس دیجیتال مارکتینگ پر درآمد ترین و البته زمان بر ترین روش است. در کل فروش آموزش در وب از انواع پر درآمد مدل های کسب و کار اینترنتی است. زیرا با کمترین سرمایه اولیه می تواند بیشترین سود را برای شما داشته باشد. اما دلیل اینکه این روش را زمان بر ترین روش کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ معرفی کردم این است که برای فروش یک محصول فیزیکی نوشتن توضیحات مناسب برای محصول کافی است و برای فروش یک محصول دیجیتال مثل قالب، افزونه، سورس کد و … نیز نمایش دموی محصول به کاربر و نوشتن توضیحاتی مختصر کفایت می کند اما برای فروش محتوا در شروع کار، شما نمی توانید فقط یک توضیحات جذاب در مورد محصول آموزشی خود ارائه کنید و انتظار فروش داشته باشید. قبل از آن لازم است به گونه ای خود را به عنوان یک متخصص به کاربران معرفی کنید.

این کار را با انتشار مقالات رایگان، ویدیو های رایگان و … در زمینه آموزشی که همان دیجیتال مارکتینگ است بایستی انجام دهید. رفته رفته با جذب کاربران و اعتمادسازی و نشان دادن مهارت خود می توانید فروش محصول خود را آغاز کنید. پیشنهاد می شود در صورتی که به تخصص خود اطمینان دارید آموزش های اولیه خود را با گارانتی بازگشت وجه ارائه کنید تا کاربر با خیال راحت تری خرید را انجام دهد. اما خبر خوب اینکه هر چه خود را بیشتر به کاربر بشناسانید کمتر نیاز به اثبات خود به آنان دارید و آموزش های بعدی شما فروش سریعتر و بیشتری نسبت به قبلی ها خواهد داشت. و به جایی خواهید رسید که کاربران منتظرند تا شما آموزش بعدی خود را منتشر کرده تا از شما خریداری کنند.

در این زمینه چطور از رقبا پیشی بگیریم؟

با افزایش هر روزه ی کاربران اینترنت، آنقدر فضا برای فعالیت در این زمینه وجود دارد که اصلاً نیازی نیست نگران رقبا باشید. با وجود مدرسین خیلی خوبی که در این زمینه وجود دارند هنوز در برخی حوزه های دیجیتال مارکتینگ نیاز زیادی به یک متخصص کاربلد برای آموزش احساس می شود. تنها کاری که باید بکنید این است که آموزش های اساتید این حوزه را بررسی کنید و اگر احساس می کنید در مورد حوزه ای خیلی صحبت نشده است کار خود را با آن حوزه شروع کنید. نیازی نیست کل دیجیتال مارکتینک را در یک دوره ی آموزشی تدریس کنید. با حوزه ی کوچکتری مثل ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی شبکه های اجتماعی، یا بازاریابی ویروسی یا … که در آن مهارت دارید ولی آموزش مناسبی در آن زمینه در وب وجود ندارد شروع کنید و پس از آن با نظرسنجی از کاربران خود، هرچند تعدادشان در شروع کم باشد، محصولات بعدی خود را تولید کنید.

4- خرید یک سایتِ رها شده، بازاریابی آن و فروش سایتِ بهبود یافته

یکی از کسب و کارهای آنلاینی که امروزه باب شده است، خرید و فروش وب سایت است. وب سایت هایی که برای فروش آگهی می شوند یا وب سایت های خوب و درآمد زایی هستند که صاحب آنها به دلایلی دیگر فرصت رسیدگی به آنها را ندارند یا وب سایت های دسته دوم که وب سایت های مد نظر ما هستند و در این بخش در مورد آنها صحبت می کنیم. گاهی افرادی تازه کار به دلیل دانش کمی که دارند و فقط با شنیدن اینکه” کسب و کار اینترنتی خیلی خوب است :)”، سایتی راه اندازی می کنند، مدتی روی آن تولید محتوا کرده و یا محصولاتی را در سایت وارد می کنند ولی بعد از گذشت چند ماه چون خبری از درآمد نمی شود آن را رها کرده و برای فروش می گذارند. صحبت ما در این بخش در مورد همین سایت هاست.

سایت هایی که بعضاً موضوع خوبی دارند، محتوای نسبتاً خوبی هم دارند ولی در چند قدمی موفقیت متوقف شده اند. همانطور که شاید بدانید وب سایت “سدوفا” که این مقاله در آن منتشر شده است، یک مارکت پلیس خرید و فروش سایت و دامنه است و من به عنوان مدیر سایت روزانه سایت های مختلفی از این گروه را بررسی می کنم. سایت هایی که وقتی آنها را بررسی می کنم می بینم که در کلمات خوبی تا صفحه دوم و یا حتی انتهای صفحه اول گوگل رسیده اند و فقط با کمی تلاش بیشتر می توانسته ورودی ارزشمند، هدفمند و رایگان گوگل را دریافت کند و آن را تبدیل به درآمد کند. و این فقط مربوط به بخش سئوی سایت هست. شما به عنوان یک متخصص دیجیتال مارکتینگ به سادگی می توانید با یک تحلیل کلی متوجه شوید که سایت چقدر و در چه زمینه هایی کار دارد تا به درآمد برسد. البته دسته ی سومی از سایت ها هم هستند که کاملاً شکست خورده اند. یا در گوگل پنالتی شده اند که باید به درستی آنها را از هم تشخیص داده و دسته درست را انتخاب کنید.

کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ با خرید و فروش سایت

اگر به عنوان یک بازاریاب دیجیتال بخواهید شغل خرید و فروش سایت را انتخاب کرده و در عین حال علاقه خود را نیز دنبال کرده باشید، می بایست سایت های دسته دوم با تحلیل و بررسی پیدا کرده، خریداری کنید و با دیجیتال مارکتینگ روی آن، بهبود سئو، بهبود شبکه های اجتماعی و … آن را به درآمد برسانید. اگر به انجمن پرشین تولز بخش خرید و فروش سایت آن سری بزنید می بینید که سایت های با درآمد 700 – 800 هزار تومان هم خریداران و درخواست های زیادی دارد. پس کافیست سایت را به حداقل درآمد ماهانه ثابت 700-800 هزار تومان برسانید و دوباره سایت را چند برابر قیمت خرید به فروش برسانید. البته اگر به حوزه کاری سایت علاقه داشته باشید می توانید تا درآمد بیشتر آن را ادامه داده و یا حتی مدیری برای آن استخدام کرده و به عنوان بازاریاب دیجیتال همان سایت فعالیت خود را ادامه دهید.

از آنجایی برخلاف روش های دیگر، این روش کسب درآمد نیاز به سرمایه اولیه دارد پیشنهاد می شود زمانی به سراغ شغل خرید و فروش سایت بروید که تخصص کافی در مورد دیجیتال مارکتینگ داشته باشد و همچنین مهارت کافی برای تحلیل و تشخیص وب سایت های قابل پیشرفت و یا شکست خورده.

مقاله پیشنهادی : چطور قیمت یک سایت را تخمین بزنیم؟

امیدوارم از این مقاله استفاده کرده باشید. اگر شما هم یک بازاریاب اینترنتی هستید که در یکی از این گروه مشغول کسب درآمد هستید و یا نوع دیگری از کسب درآمد را در این حوزه می شناسید خوشحال می شویم ما را از تجربیات ارزشمند خود در بخش نظرات مطلع کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط