سدوفا، خرید و فروش کسب و کار های آنلاین
سدوفا، خرید و فروش کسب و کار های آنلاین

بازدید تقلبی چیست؟ چطور آن را تشخیص دهیم؟

بازدید یک سایت یکی از مهم ترین فاکتور ها برای تخمین ارزش یک سایت است. اساساً هرچه بازدید یک سایت بالاتر باشد قیمت آن بیشتر می شود. البته، عوامل دیگری هم هستند که در ارزش خود این بازدید تأثیرگذارند، مثل کیفیت آن بازدید.

کیفیت یک بازدید به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی چون:

  • ثبات طولانی مدت بازدید
  • توانایی کسب درآمد از آن بازدید
  • مقدار bounce rate یا نرخ خروج بازدید
  • موقعیت مکانی بازدیدکننده
  • منبع بازدید
  • هزینه ی صرف شده برای ایجاد بازدید

با اینحال، قبل از اینکه بخواهید کیفیت یک بازدید را بسنجید، ابتدا باید مشخص کنید که این بازدید واقعی است یا خیر.

بازدید تقلبی چیست؟

بازدید تقلبی بازدیدی است که به جای انسان ها توسط ربات ها یا نرم افزار هایی ایجاد می شود. بازدید تقلبی بازدیدی است که برای بالا بردن قیمت سایت قبل از فروش، از وب سایت های واسط خریداری می شود. اولین مشکل بازدید های تقلبی این است که پایدار نیستند.

هر تغییری که از طریق بازدید تقلبی به دست آمده باشد، پس از اینکه یک شبکه تبلیغاتی تشخیص تقلبی بودن آن بازدید را داد، متوقف می شود. علاوه بر این، بیشتر شبکه های تبلیغاتی (مثل گوگل ادسنس، ای نتورک، کلیک یاب و …)، بازدید تقلبی را نیز مانند کلیک تقلبی به حساب می آورند و معمولاً نتیجه ی آن بلاک شدن حساب کاربر در آن شبکه تبلیغاتی می شود.

متأسفانه، خریدارانی که بدون دانش، وب سایت های پر شده با بازدید تقلبی را خریداری می کنند، نه تنها به خاطر این بازدید بالا باید هزینه ی زیادی ای را پرداخت کنند بلکه بعد از خرید می بینند که بازدیدشان به طور چشم گیری پایین آمده و خطر بلاک شدن اکانت شبکه های تبلیغاتی را نیز در پی دارند.

چطور باید بازدید تقلبی را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص بازدید تقلبی، باید آمارگیر سایت را بررسی کنید. گوگل آنالاتیکس یک آمارگیر استاندارد و بررسی آن بخشی از نکات امنیتی ای است که قبل از خرید یک وب سایت باید انجام دهید. و باید از فروشنده درخواست کنید که یک دسترسی “فقط خواندن” یا read only از آمارگیر خود به شما بدهد.

پس از اینکه این دسترسی به شما داده شد فاکتور های زیر را در بخش audience overview بررسی کنید:

  • bounce rate یا نرخ خروج: اگر bounce rate خیلی بالا باشد احتمال تقلب وجود دارد.
  • pages/session یا نسبت تعداد صفحات به کاربر: اگر این عدد خیلی کم باشد احتمال تقلب وجود دارد.
  • avg. session duration یا میانگین زمان کاربر در سایت: اگر این زمان خیلی کوتاه باشد احتمال تقلب وجود دارد.
  • new sessions یا کاربر جدید: اگر مقدار این درصد خیلی بالا باشد احتمال تقلب وجود دارد. به همین ترتیب اگر مقدار این درصد خیلی پایی هم باشد باز احتمال تقلب وجود دارد.

 

گوگل آنالاتیکس بازدید تقلبی

 

سه معیار دیگر گوگل آنالاتیکس در بخش audience overview که می توانند در تشخیص بازدید تقلبی مؤثر باشند، زبان، کشور و شهر هستند. باید بررسی که کنید که آمار ها با محتوای سایت تناقض نداشته باشد. مثلاً اگر محتوایی نوشته اید که مخاطب آن فارسی زبانان هستند ولی اکثریت بازدید آن از کشور های غیر فارسی زبان ایجاد شده است احتمال تقلب در این بازدید وجود دارد.

نهایتاً، علاوه بر آمارگیر باید فاکتور های درون سایت را هم بررسی کنید تا علائمی از فعالیت کاربر مشاهده کنید. مثلاً اگر سایت بازدید خیلی بالایی دارد اما هیچ کدام از مقالات آن کامنت ندارد یا شبکه های اجتماعی آن فالوور و لایک زیادی ندارند احتمال تقلب در بازدید این سایت وجود دارد.

حتماً به خاطر داشته باشید که هیچ کدام از این معیار ها به تنهایی نمی توانند کل داستان را بیان کنند، مخصوصاً اگر سایت هم بازدید واقعی داشته باشد و هم بازدید غیر واقعی. تشخیص واقعی یا تقلبی بودن بازدید به توانایی شما در ترکیب همه ی معیار ها و تشخیص و تحقیق مدارک و داده های مشکوک بستگی دارد. هرچه معیار های بیشتری از خط قرمز عبور کنند شک شما باشد بیشتر شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.